Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://taladm.cg.gov.ua/old
back

07 серпня 2018

Над прозорою криницею

5 серпня, в день релігійного свята Почаївської ікони Божої Матері, в чарівному місці, серед чудової природи Плугатарського парку відбулось Богослужіння на честь освячення цілющої криниці, настоятелем церкви святої Варвари  отцем Віктором. Традиційно вшановуючи  освячення криниці, долучаючись до народних традицій, там  пройшов  VІІІ районний фестиваль народної творчості «Над прозорою криницею».

Протягом багатьох років цілюща криниця не залишається самотньою, та цього дня до неї вишикувалась черга з самого ранку. Чисте повітря, смачна вода, налаштовували відвідувачів на позитивний настрій. Біля входу до «кринички», як завжди цього дня, око милувала виставка майстрів Талалаївщини, яка нікого не залишила байдужим. Вдало підібрані до тематики заходу  експозиції відображали красу нашої природи,  розкривали  релігійну тематику, а також були представлені різноманітні вироби від давнини до сучасності. Виставка мала назву «З народної криниці» і була організована провідним методистом РБК Гвоздецькою Н.І. та директором Талалаївського краєзнавчого музею Огій О.І. та відбувалась за участі директорів сільських клубних закладів:  ОбухівськогоСК - Ярмош Н.В., Поповичківського СК - Касьяненко О.М., Староталалаївського СБК – Стопнік Г.В., Юрківцівського СБК - Луценко О.В. Шедеври пензля самодіяльного художника села Болотниця – Чикиш О.І. та ікони неперевершеної  майстрині вишивки з селища Талалаївки Пугач Л.О. вражали своєю красою.

Після освячення криниці вітальну естафету свята прийняли очільники - голова районної державної адміністрації  Анатолій Дупа та голова районної ради  Юрій Дзюбан. Зі щирим словом та творчим подарунком (піснею) перед громадою виступив український науковець, історик, літератор, лінгвіст, фольклорист, журналіст, краєзнавець, громадський діяч, кандидат історичних. наук і патріот своєї Батьківщини виходець села Українське - Забіяка І.М.

Гарно вбрана імпровізована сцена відтворювала український колорит, а назва  фестивалю «Над прозорою криницею» додавала значущості свята.

Фестиваль відкрила пісня, що стала за роки  гімном свята - «Життєдайне джерело» слова і музику написав Ю. Дзюбан, обробка  М. Залізного  і виконав її сам автор з  Народним жіночим вокальним ансамблем «Мрія» РБК ( керівник В. Задорожна)  під акомпанемент баяністки А. Черниш.

У фестивалі брали участь жіночі вокальні ансамблі та  фольклорна група: ансамбль «Черешенька»  села Понори  -  (керівник А.Карпенко); фольклорна група Липівського СК - (керівник К. Павлиш);  ансамбль «Любисток» Юрківцівського СБК - ( керівник  М. Калабан). Гарним виконанням пісень глядачів порадував вокальний ансамбль «Калина» Українського СК - (керівник Ф.Мицик) та  жіночий вокальний ансамбль  «Лілея» Чернецького СБК  - (керівник Н. Коток). Бурхливі оплески та вигуки «Браво» дісталися гостям свята фольклорному ансамблям  «Полісяни» Куріньського СБК  Бахмацького району  - (керівник О.Івченко) та Народному фольклорному аматорському ансамблю «Надвечір’я» Великобубнівського СБК  Роменського району - (керівник Т. Яременко).

У ході фестивалю ведуча свята повідала присутнім цікаву історію Плугатарського парку,  маєтку та про відродження природного джерела, яке відбулось у 2001 році, дякуючи директору Плугатарської школи  Киричку В.А. Розповіла про давній обряд освячення криниці, легенду , повір’я  та народні традиції, що пов’язані з криницею та водою.

Переходам до наступного етапу свята, був продемонстрований уривок «Сватання на Гончарівці», його виконали учасники драматичного гуртка РБК (керівник Т. Мироненко). Викликав щирий сміх у глядачів літературний персонаж Стецько, що так полюбляв обідати і який, власне, це і зробив, побігши до кашоварів, що  слугувало закликом до частування польовою кашею  громади.

Свою гостинність та вміння готувати польову кашу представляли кашовари Болотницької с/р, Поповичківської с/р, Рябухівської с/р та Чернецької с/р на чолі з сільськими головами: Рудьком А.М., Іванія В.В., Прохорчуком О.В. та Дмитрюком С.Б. Долучитись  до цього давнього народного звичаю, посмакувати запашними кашами всіх присутніх запросила ведуча свята - режисер районного будинку культури Мироненко Т.І., адже тільки в єдності громади, яку  передбачає спільна трапеза, ми відчуваємо повноту життя. На завершення  фестивалю ведуча продекламувала вірш жительки селища Талалаївка Ольги Леонідівни Болотіної,  присвячений Плугатарській цілющій криничці. Всім присутнім побажала здоров’я від води, багатства від землі, миру та щастя  на віки.

На святі свої вироби та смаколики представили підприємці виїзної торгівлі, а для розваги дітей був встановлений  батут. Фестиваль відбувався за координації та підтримки районної державної адміністрації та сектору культури та туризму. Долучились до організації свята депутат Чернігівської обласної ради Тригубченко Г.П., настоятель церкви св. Варвари отець Віктор та релігійна громада, сільські ради, аматорські колективи, працівники районного будинку культури, підприємці, майстри Талалаївщини, працівники районної бібліотеки.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

За інформацією сектору культури

 та туризму Талалаївської РДА