back

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

02 грудня 2019

Щороку 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

 

СНІД – синдром набутого імунодефіциту – це кінцева стадія інфекційного захворювання, викликаного вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Цей вірус вражає спеціальні клітини крові (лімфоцити), які відповідають за захист організму людини від різних мікробів та пухлин, і поступово вбиває ці клітини. Імунітет організму повільно, протягом багатьох місяців і років, знижується, і це призводить до виникнення різних захворювань, перш за все інфекційних, що вражають легені, органи травлення, шкіру, нервову систему та ін.

 

СНІД уперше виявлений у США у 80-х роках. За кілька років поширення захворювання  набуло характеру всесвітньої епідемії, що охопила населення практично усіх країн.

 

В Україні, за даними Центру громадського здоров'я МОЗ, найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією  є Одеська, Дніпропетровська, Миколаївська, Київська та Чернігівська області.

 

Найчастіше  – у понад 70% випадків – ВІЛ в Україні передається статевим шляхом.

 

Вірусом імунодефіциту можна заразитись через кров, тому дуже важливо, щоб для ін’єкцій використовувались лише одноразові стерильні шприци і голки, а інструменти для пірсингу, татуювань, манікюру тощо – стерилізувались.

 

ВІЛ також передається від матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного вигодовування. В цьому випадку лікарі проводять антиретровірусне лікування матері під час вагітності та пологів, призначають кесарів розтин та рекомендують штучне вигодовування.

 

Сьогодні ВІЛ – це не вирок. Люди, які живуть з вірусом імунодефіциту людини, можуть жити звичайним життям, народжувати дітей, працювати, подорожувати тощо. Достатньо вчасно вживати ліки.  Україна повністю забезпечує лікування усіх хворих на ВІЛ антиретровірусною терапією (АРТ). Якщо ВІЛ-інфекція діагностується вчасно, відразу розпочинається АРТ і надається необхідне лікування пацієнту, а відтак людині гарантується якісне та повноцінне життя.

 

Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це важлива нагода для  поінформованості  молоді, широких верств  населення про проблеми ВІЛ/СНІДу, проблеми людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом.

 

Фахівцем із соціальної роботи районного центру СССДМ  Кузьмич О.П. проведено бесіду у Чернецькій ЗОШ І-ІІІ ст. на тему «Як уберегтися від ВІЛ».   Оксана Павлівна з учнями обговорили основні шляхи зараження цією хво­робою та заходи щодо її профілактики,  толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.

                           За інформацією районного

центру СССДМ