Талалаївська РДА
Анонси

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві

Назад

Охорона праці та техніка безпеки при догляді за сільськогосподарськими тваринами на спеціалізованих фермах

Заходи безпеки при догляді за коровами.

Безпека виробничих процесів, пов'язаних з утриманням великої рогатої худоби, повинна бути забезпечена ГОСТ 12.3.002—75 і ОСТ 46.3.2.157—84.

При прив'язному утриманні тварин прив'язь повинна бути міцною, достатньо вільною, щоб не заважала рухам і не стягувала шиї корови. Для запобігання травматизму у доярок і скотарів при прив'язному утриманні корів необхідно застосовувати автоматичну чи напівавтоматичну прив'язь, яка дає змогу швидко звільняти тварин у випадку пожежі.

При безприв'язному утриманні буйних корів по можливості вибраковують чи утримують на прив'язі. При ручному доїнні корів, щоб запобігти травмам обличчя доярки, хвіст корови фіксують до тазової кінцівки спеціальним хвостотримачем чи тасьмою.

Індивідуальні стільці, які використовують при доїнні корів, підбирають відповідно до зросту доярки, вони повинні бути міцними й справними, мати спинку. Підготовка вим'я тварини до доїння не повинна викликати неприємних відчуттів, зумовлених механічними й термічними подразниками (сильне стискання, гаряча і холодна вода та ін.). При стійловому утриманні корів доять лише прив'язаними. До великої рогатої худоби підходять з правого боку, попередивши тварину голосом. Особливої обережності дотримують, закріплюючи доїльні стакани на дійки лякливих і неспокійних корів.

При машинному доїнні корів для розташування обладнання, що входить в комплекс доїльної установки, на молочнотоварній фермі повинно бути окреме приміщення, в яке заборонено входити стороннім особам. Там не дозволяється зберігати паливо, мастильні й легкозаймисті речовини. Вакуумні трубопроводи з метою електробезпеки з'єднують з вакуумним насосом патрубком, що не проводить електричного струму, довжиною не менше одного метра. Електродвигуни, вакуумнасоси обов'язково заземляють.

Техніка безпеки при догляді за бугаями-плідниками.

До догляду за бугаями-плідниками допускають лише повнолітніх осіб. Забороняється допускати, до роботи неповнолітніх, осіб з фізичними вадами, а також вагітних і жінок, які мають дітей віком до одного року. Всі особи, допущені до роботи з бугаями-плідниками, повинні пройти медичний огляд, бути навченими поводженню з тваринами, атестовані і проінструктовані з правил техніки безпеки у встановленому порядку. Скотарі, які доглядають бугаїв, щорічно підлягають переатестації, результати якої заносять у спеціальний журнал. Поводитись з бугаями-плідниками слід спокійно і впевнено.

Різкі окрики, побої, больові відчуття, порушення техніки одержання сперми нерідко призводять до виникнення у бугаїв агресивних рефлексів по відношенню до скотаря чи техніка. Невпевненість також розвиває у бугаїв рефлекс переслідування людини. Їх дратує запах спиртних напоїв і речовин з різким ароматом. Особливо обережно слід поводитись з буйними бугаями. Проти стійла такого бугая вивішують трафаретку, яка попереджує про небезпеку. Підходячи до бугая, його обов'язково кличуть. Кожному бугаєві незалежно від норову у 8-місячному віці вставляють в носову перетинку приборкувальне кільце. Щоб воно не заважало тварині їсти й пити, кільце підтягують вверх Т-подібним ременем.

Виводити бугаїв-плідників на прогулянку чи для взяття сперми необхідно в недоуздку з допомогою палки-водила довжиною два метри, яку з'єднують з носовим кільцем. Палка-водило не дає можливості бугаєві раптово напасти на людину і дозволяє легко приборкувати його.

Прив'язують бугаїв двома металевими ланцюгами до стояка. Ланцюги з'єднують з нашийником з металевого ланцюга, обшитого войлоком чи сиром'ятною шкірою або брезентом для запобігання травмам шиї. Прив'язь повинна бути міцною й достатньо вільною, щоб не обмежувала рухів і не стискала шию бугая. При утриманні групи бугаїв в одному приміщенні забороняється влаштовувати глухі перегородки в годівницях і стійлах. Для безпеки обслуговуючого персоналу в приміщеннях для утримання бугаїв і пунктах штучного осіменіння обладнують для людей укриття (острівки безпеки) з металевих труб чи дерев'яних брусків діаметром 75—100 мм і висотою близько 2 м.

Відстань труб від стін близько 1 м, а між стояками 0,45 м. Довжина захисних огороджень (острівців безпеки) залежить від наявності людей, які знаходяться у тваринницькому приміщенні чи в лабораторії по відтворюванню.

Техніка безпеки при догляді за свиноматками і кнурами-плідниками.

До догляду за свиноматками і кнурами-плідниками допускають повнолітніх досвідчених свинарів. При роботі з тваринами обслуговуючий персонал може бути травмованим при невмілому поводженні з свиноматками (особливо в підсисний період), кнурами-плідниками і свинями на відгодівлі. Супоросна свиноматка перед опоросом і після нього збуджена й агресивна.

Для запобігання травматизму працюючих під час обробок свиноматку слід видалити з приміщення зовсім чи вигнати на прохід.

Кнурів-плідників звичайно утримують у спеціальному свинарнику чи окремих станках. Перегородки між станками повинні бути суцільними висотою 1,4 м. Станки обладнують,відкидними годівницями таким чином, щоб свинар, який доглядає за ними, міг роздавати корм з боку кормового проходу, не заходячи в станок. Чистять станки лише при відсутності в них тварин.

Для запобігання бійкам між кнурами необхідно мати водонапірні шланги чи відра з водою. Для безпеки обслуговуючого персоналу кнурам-плідникам при досягненні ними парувального віку і далі у міру відростання ікла спилюють чи сколюють спеціальними щипцями. Фіксують кнурів при цьому міцною мотузкою, затягнутою на верхній щелепі за п'ятачком і прив'язаною за кільце чи скобу, закріплену на підлозі чи в стіні.

Техніка безпеки при догляді за кіньми.

При роботі з кіньми слід бути уважним, остерігатись ударів копитами назад, рідше вбік. Деякі коні можуть бити передніми кінцівками і головою, кусатись і ставати дибки. Кінь може притиснути людину тулубом до стінки денника, стійла, наступити на ногу.

Підходячи до коня і заходячи в денник, слід окликнути його. Догляд за норовистими і нервовими кіньми доручають лише досвідченим і найбільш кваліфікованим конюхам. На денниках, де утримують таких тварин, вивішують застережливі трафаретки.

Жеребців-плідників утримують в окремих денниках з суцільними перегородками з дощок товщиною 50—60 мм, висотою 2,5—2,8 м. Передню стінку денника роблять висотою 1,5 м з суцільних дощок, верхня частина його — решітчаста. В передній стінці обладнують двері, які відкриваються назовні, і годівницю. Жеребців-плідників на парування виводять два конюхи на спеціальних розтяжках не коротше п'яти метрів.

У період парування жеребців-плідників утримують непідкованими.

Доглядати бугаїв-плідників, жеребців-плідників і кнурів особам молодше 18 років заборонено. Для роботи з іншими групами тварин можуть допускатись підлітки віком від 16 років з дозволу медичної комісії і згодою профспілкового комітету. Кожен працівник, допущений до догляду за великою рогатою худобою, кіньми, свиньми, вівцями і птицею, повинен бути попередньо ознайомленим з основними правилами роботи, утримання й догляду за худобою і птицею, суворо виконувати правила техніки безпеки й знати прийоми подання допомоги при нещасних випадках.

Тваринників, які доглядають худобу, забезпечують спеціальним і санітарним одягом, взуттям, а також захисними засобами згідно з діючими нормами. При стійловому утриманні тварин закріплюють за певними працівниками, які повинні поводитись з худобою впевнено, спокійно, особливо під час годівлі й доїння. Кожного разу, наближаючись до тварин чи заходячи в станок, денник, необхідно озиватись до них, попереджуючи їх рівним, владним голосом.

Дратувати тварин категорично заборонено. Скотаря чи конюха, який грубо поводиться з тваринами, слід звільнити з роботи.

Із зовнішнього боку стійл, станків, денників та інших місць, де утримують неспокійних тварин із злим норовом, слід вішати попереджувальні знаки безпеки з додатковою табличкою прямокутної форми «Обережно! Б'є ногами» чи «Обережно! Битлива корова».

М.О.Герасименко,

головний спеціаліст Фонду соціального страхування

від нещасних випадків на виробництві

в Талалаївському районі

________________________________________

Про навчання та перевірку знань з питань охорони праці

Підприємству надано право самостійно визначати порядок навчання і перевірки знань з питань охорони праці. З урахуванням специфіки виробництва та нормативно – правових актів на підприємстві розробляється та затверджується положення про навчання з питань охорони праці. Організацію навчання з охорони праці працівників, у тому числі під час професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації на підприємстві, здійснюють працівники служби кадрів або інші спеціалісти, яким роботодавець доручив організацію цієї роботи.

Перевірка знань працівників з питань охорони праці здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці, склад якої затверджується наказом керівника. Усі члени комісії в порядку, установленому Типовим положенням, повинні пройти навчання і перевірку знань з питань.

Ці та інші вимоги нормативно-правових актів з охорони праці успішно виконуються центральною районною лікарнею, де інженер з охорони праці Жгир О.В. Перед засіданням комісії на підприємстві формуються плани-графіки проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці, з планами-графіками ознайомлюються працівники. Так в 2016 році було чотири засідання комісій, на яких пройшли перевірку знань завідуючі відділеннями, працівники харчоблоку, пральні, водії, працівники фізкабінету та ін. Відповідна робота проводиться і на підприємстві ДП «Талалаївкарайагролісництво», де щорічно проходять навчання та перевірку знань вальники дерев. Інші організації Талалаївського району навчання та перевірку знань не проводять, хоч для цього є всі передумови. В організаціях, які не займаються проведенням навчання та перевіркою знань система управління охороною праці недосконала, а відсоток травматизму значно вищий. Для прикладу, в сільськогосподарському виробництві Талалаївського району, де навчання не проводиться зовсім, відбувається до 90 відсотків від всіх зареєстрованих нещасних випадків. Якщо керівникам агропромислового виробництва вдасться зосередити увагу на питанні проведення навчання та перевірки знань працівників, особливо які зайняті на роботах з підвищеною небезпекою, охорона праці працівників вийде на більш високий рівень а показники травматизму суттєво знизяться.

М.О.Герасименко,

головний спеціаліст Фонду соціального страхування

від нещасних випадків на виробництві

в Талалаївському районі

________________________________________

Ще раз про охорону праці

Слово „страхування” означає попередження можливої небезпеки, уникнення певного ризику. Спільним у взаємодопомозі при страхуванні є основоположний принцип: збитки і втрати однієї особи в результаті настання страхового випадку розподіляються між багатьма особами, для кожної з яких матеріальні затрати майже не відчутні. Цей принцип дістав назву страхової солідарності. Саме на солідарній системі побудований Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

За 16 років діяльності пройдено непростий шлях становлення та розвитку Фонду , як установи, що відстоює інтереси потерпілих на виробництві та членів їх сімей. Зараз Фонд переживає період реформування, але працівники відділення, як і завжди, забезпечують професійне вирішення питань соціального захисту та охорони праці. Так за 2016 та перший квартал 2017 року надано 24 консультації страхувальникам, проведено 13 нарад, здійснено 8 публікацій в районній газеті «Трибуна хлібороба» та на сайті Талалаївської районної державної адміністрації. Наряду з цим 21 раз прийнято участь в опрацюванні та впровадженні СУОП на підприємствах та у фізичних осіб – підприємців, розроблено 21 нормативний акт тощо. Ці та інші заходи сприяли утриманню на низькому рівні виникнення нещасних випадків у Талалаївському районі (1 нещасний випадок за 2016 рік).

Охорона праці була і залишається найважливішою соціально-економічною проблемою, яка вимагає постійної уваги з боку держави, контролюючих органів, роботодавців, працівників. Незадовільні умови праці приводять до втрати працездатності, що несе суспільству великі економічні втрати. Для працюючих на виробництві охорона праці - єдиний спосіб зберегти найцінніше – життя, здоров’я і працездатність.

Герасименко М.О., головний спеціаліст

Фонду соціального страхування

від нещасних випадків на виробництві

________________________________________

Відповідно до Указу Президента від 18.08.2006 № 685/2006, Всесвітній день охорони праці,28 квітня, визначено Днем охорони праці в Україні.

За рекомендацією Міжнародної організації праці девіз цьогорічного Всесвітнього дня охорони праці – «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці».

Звернення організаційного комітету з нагоди Дня охорони праці в Україні.pdf

________________________________________

Особливості сільськогосподарського виробництва

Сільськогосподарське виробництво завжди посідало окреме місце серед інших галузей щодо умов та безпеки праці. Сезонність та польовий характер робіт у рослинництві, безперервний цикл виробництва продукції тваринництва, експлуатація недостатньо навченими працівниками засобів механізації (часто за відсутності на них технічних пристроїв безпеки) — це далеко не повний перелік обставин, що роблять сільське господарство важкими та небезпечними для роботи.

Сільськогосподарські підприємства різних форм власності практично нівелювали посади спеціалістів з охорони праці, суміщуючи їх. В організаціях району тільки 2 звільнених інженера з охорони праці. Тож відсутність належного контролю за станом охорони праці на таких підприємствах, а також недостатній відомчий контроль приводять до порушення цілісності структури системи управління охороною праці.

Коштів на охорону праці виділяється недостатньо, в середньому 120 гривень на одного працівника, у країнах ЄС – 1000 євро на рік.

Серед професій сільськогосподарського виробництва найнебезпечнішою залишається професія механізатора (тракториста-машиніста). Кожний третій нещасний випадок. Йому доводиться працювати у темний час доби, на віддалених полях, на схилах, за несприятливих погодних умов, зазнаючи негативного впливу високих рівнів вібрації, шуму та інших чинників, що призводить до стомлення та професійних захворювань. До всього ресурс наявного машино-тракторного парку та технологічного обладнання не відповідає вимогам безпеки, оскільки практично вичерпаний або вже вичерпаний, оновлення парку проводиться повільно.

Але й робота на сучасних вітчизняних чи закордонних сільськогосподарських машинах без відповідної кваліфікації та знань безпечних методів проведення робіт може призвести до аварій та травмування працівників.

Стан охорони праці на більшості підприємств АПР залежить від кадрового забезпечення та рівня загальної культури виробництва, що виявляється, зокрема, у ставленні працівників та роботодавців до проблем безпеки праці, до свого чи чужого здоров'я.

В зв’язку з цим Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і управлінням АПР Талалаївської РДА скоординовано роботу та розроблено спільний план дій з питань проведення профілактичних заходів з охорони праці серед працівників АПР Талалаївського району на 2017 рік. Заплановано провести 5 нарад, навчання та надати методичну допомогу службам охорони праці підприємств АПР.

Герасименко М.О., головний спеціаліст

Фонду соціального страхування

від нещасних випадків на виробництві

________________________________________

Наочна агітація з охорони праці на підприємстві

На сьогодні рівень травматизму з охорони праці є ще досить високим і профілактика залишається невід’ємною частиною зменшення нещасних випадків на виробництві. Важливим елементом профілактики є пропаганда охорони праці, для здійснення якої використовуються різноманітні форми, методи та засоби. Правильно організована пропаганда охорони праці повинна постійно нагадувати працівникам про потенційну небезпеку і важливу роль в системі пропаганди відіграють плакати. Плакат постійно знаходиться в полі зору працівника та має можливість дії на підсвідомість, а лаконічність малюнку, фотографії забезпечують високу ефективність сприйняття матеріалу.

До переваг плакату відносяться різнобічність матеріалу, простота виготовлення, тощо. Плакати з охорони праці можна класифікувати:

а) за призначенням: на навчальні, інструктивні, агітаційні, інформативні;

б) за сферою використання: загальні (міжгалузеві), специфічні (галузевого застосування);

в) за оформленням: шрифтові (в основі використовується текст), образотворчі (несуть в собі в основному зображення).

Основна мета використання плакатів, як пропаганди з охорони праці є забезпечення відповідного інформаційного рівня безпеки на виробництві. Плакат не може захистити від небезпеки, але він може попередити про це та сфокусувати увагу працівника.

Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки використовується комплексний підхід в профілактиці, в тому числі і використання наочної агітації - плакатів. Наші плакати привертають до себе увагу, запам’ятовуються та викликають емоційну реакцію. Нещодавно були розроблені плакати «Деревообробка», «Безпека праці при роботі на заточувальному верстаті», «Безпека праці при роботі з ручним інструментом та пристроями», «Загальні засоби безпеки», «Домедична допомога при нещасних випадках», «Інструктажі з охорони праці» та інші. Плакати отримали ТОВ АФ «Обрій» ЛТД (в 2016 році зареєстрований один нещасний випадок) та ТОВ «Красноколядинське». Практика останніх років показує, що для профілактики виробничого травматизму необхідно задіяти всі можливості комплексного підходу, тож надіємось, що проведена робота сприятиме зменшенню виробничого травматизму в господарствах Талалаївського району.

Герасименко М.О., головний спеціаліст

Фонду соціального страхування

від нещасних випадків на виробництві

________________________________________

Проходження медичного огляду на підприємстві

Одним із основних засобів правового забезпечення охорони праці на підприємстві є здійснення власником медичного огляду працівника. Мета будь-якого медичного огляду полягає в тому, щоб з'ясувати, чи не хворий громадянин. Якщо ж він не зовсім у «формі», слід визначити, чи не стане його недуга на заваді навчанню, роботі, та взагалі, наскільки шкідливим буде контакт хворої людини із оточуючими. Так, для працівників, які виконують певні види робіт, передбачено обов'язкове проходження медичного огляду перед тим, як вони почнуть виконувати свої трудові обов'язки. Однак проконтролювати це має роботодавець (у тому числі підприємець - фізична особа).

Медичні огляди поділяються на попередні (до прийняття на роботу) та періодичні. За їх організацію, своєчасність їх проходження працівниками, допуск працівників до роботи без наявності необхідного медичного висновку відповідальність несе роботодавець.

В обох зазначених вище випадках роботодавець зобов'язаний укласти договори з ЛПЗ, забезпечити проведення медоглядів за свій рахунок (оплатити послуги медзакладів), а також дотримуватися норм КЗпП.

Від проходження медогляду залежить оцінка стану здоров’я працівника та визначення його працездатності. Під час розслідування нещасних випадків на виробництві виявляється, що до робіт з професійним добором допускаються працівники без медичного огляду, а кожне п’яте розслідування показує, що до роботи допущено спеціаліста, у якого є протипоказання по здоров’ю. Так у 2013 році в Талалаївському виробничому управлінні житлово-комунального підприємстві по цій причині стався випадок смерті. В загальному ж, за перше півріччя 2016 року організаційні причини, які при призвели до настання страхового випадку склали 63 відсотки.

Слід нагадати, що медичні огляди є обов’язковими для таких категорій:

• працівників, зайнятих на важких роботах;

• працівників, зайнятих на роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці;

• працівників, зайнятих на роботах, де існує потреба в професійному доборі;

• осіб віком до 21 року.

Порядок проведення кожного медогляду (підготовка до медогляду, особові медичні книжки, визначення працівників, проходження медогляду, тощо) регламентує Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій.

За час перебування в медичному закладі за працівниками, зобов'язаними проходити обстеження, зберігається середній заробіток за місцем роботи.

Роботодавець має право відсторонити працівника від виконання трудових обов'язків за відмову чи ухилення від обов'язкових медичних оглядів.

Герасименко М.О., головний спеціаліст

Фонду соціального страхування

від нещасних випадків на виробництві

_____________________________________________

ЗАВЕРШИЛАСЬ IV ВСЕУКРАЇНСЬКА

СПАРТАКІАДА СЕРЕД ІНВАЛІДІВ ПРАЦІ «СИЛА ДУХУ»

Всеукраїнська спартакіада серед інвалідів праці «Сила духу» проводиться з метою підтримки у потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, цілеспрямованості у подоланні особистих фізичних меж, реабілітації засобами фізичної культури і спорту для подальшої адаптації у суспільство, залучення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадськості до проблем громадян з обмеженими можливостями.

Всеукраїнські фінальні змагання ІV Всеукраїнської спартакіади проводились з 22 по 24 червня 2016 року на базі спортивного комплексу «Юність» (м. Ужгород) з 6 видів спорту: армспорту, бомбаскету, гирьового спорту, дартсу, настільного тенісу, шахів.

Свої привітання надіслали на адресу учасників та гостей спартакіади керівники держави – Президент України та Голова Верховної Ради України.

У своїй промові директор виконавчої дирекції Фонду Валерій Акопян, голова Організаційного комітету спартакіади подякував усім хто залучився до підготовки та проведення цього спортивного свята.

Азарт та завзяття здавалося іноді били через край. Кожен прагнув перемоги для себе та своєї команди. Але відрадно, що по завершенню боротьби нещодавні суперники тиснули один одному руки та ставали друзями в житті. Численні вболівальники, що побували у ці дні в «Юності», стали свідками небувалих емоцій – несамовитої радості звитяг, сліз переможених, розпачу втрачених можливостей. Та саме цим і стала такою привабливою та бажаною для тисяч потерпілих на виробництві участь в спартакіаді. Бо це і є життя! Справжнє, багатогранне та повноцінне.

В період проведення спартакіади та під час церемонії її закриття 24 червня неможливо було бути байдужими, дивлячись на учасників та переможців змагань, які незважаючи на певні вади здоров’я силою духу боролися за перемогу.

Команду Чернігвської області представили: з армспорту – Віктор Ігнатовський (Менський район) та Володимир Лисенко (Городня), з гирьового спорту – Микола Журавель (Батурин) та Дмитро Селюк (Чернігів); з дартсу – Людмила Марукова та Юрій Денисенко (Чернігів); з бомбаскету – Ганна Товста (Борзна) і Микола Ткаченко (Чернігів); з настільного тенісу – Вікторія Сак (Прилуки) та Микола Мурашко (Чернігів); з шахів – Володимир Гончар (Козелець).

Всі вони старанно боролися і допомогли здобути шосте командне місце. Команда Чернігівської області закріпила свої позиції минулого року.

У всіх членів команди була жага до перемоги і всі вони були сильні духом.

Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чернігівській області

_____________________________________________

28 квітня – Всесвітній день охорони праці

Девіз 2016 року – „Стрес на робочому місці: колективний виклик”

ЗВЕРНЕННЯ

Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2016 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні до центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

За ініціативи Міжнародної організації праці (МОП) з метою привернення уваги світової спільноти до питань охорони праці та смертності працівників на робочому місці щорічно 28 квітня, починаючи з 2002 року, понад 100 країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці. Наша держава підтримала цю ініціативу і відповідно до Указу Президента від 18.08.2006 № 685/2006 визначила 28 квітня як День охорони праці в Україні.

У 2016 році Всесвітній день охорони праці за рекомендацією МОП відзначатиметься під девізом „Стрес на робочому місці: колективний виклик”.

Одним з індикаторів розвитку суспільства є стан здоров’я населення, зокрема працюючого. За станом здоров’я окремої людини стоїть якість трудових ресурсів держави, продуктивність праці та обсяг валового внутрішнього продукту.

Психосоціальні ризики та стрес на робочому місці є одними з найскладніших питань у сфері охорони праці та здоров’я, актуальність яких загальновизнана для всіх країн, професій та працівників.

Стрес – фізична та емоційна реакція організму, яка виникає тоді, коли посадові обов’язки не відповідають здібностям, ресурсам і потребам працівника. Стрес на робочому місці не є виключно негативним явищем, проте надмірності (сильний, тривалий, регулярний) неприпустимі.

За офіційними даними EU-OSHA близько половини працівників у ЄС працюють в умовах стресу, а зростання кількості порушень, пов’язаних зі стресом на робочому місці, зумовлено поширенням гнучких і нестабільних форм зайнятості (72 % загальної кількості респондентів), надмірним навантаженням працівників (66 %), а також такими явищами, як моральне та фізичне насилля (59 %).

Результати досліджень, проведених в Європі та інших розвинених країнах, засвідчили, що стрес на робочому місці є причиною від 50 % до 60 % усіх втрачених робочих днів.

Питання психо-емоційного стану, у тому числі стресових ситуацій на виробництві стало предметом розгляду 34 Міжнародного конгресу з питань безпечної життєдіяльності та виробничої медицини, який проходив 27 - 30 жовтня 2015 року у м. Дюссельдорф (Німеччина).

У тривалій перспективі стрес на робочому місці може призвести до виникнення безсоння, емоційного занепокоєння, мігрені, хронічної втоми, депресії, алергії, захворювань опорно-рухового апарату, гіпертонії, виразкової хвороби шлунку, захворювань серцево-судинної системи, серцевого нападу, нещасного випадку та навіть самогубства.

Усі зазначені наслідки стресу на робочому місці негативно впливають на діловий імідж та конкурентоспроможність підприємства, а в грошовому еквіваленті призводять до значних фінансових втрат.

Протягом останніх років в Україні спостерігається тенденція до зниження виробничого травматизму. Так, за даними Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, у 2015 році порівняно з 2014 роком кількість нещасних випадків на виробництві зменшилась на 8,1 % (з 4999 до 4592), з них зі смертельним наслідком – на 6,3% (з 384 до 360). При цьому тривалий час зберігається ситуація, коли серед причин настання нещасних випадків друге місце посідають психофізіологічні причини (близько 23 % загальної кількості), до яких і належить стрес на робочому місці. Сьогодні українські працівники підпадають під дію стресу частіше через скорочення можливостей для отримання бажаної роботи, страх її втратити, суттєве зниження фінансової стабільності тощо.

У сучасних економічних, політичних і соціальних умовах, що склалися в Україні, важливо під час планування своєї господарської діяльноcті враховувати наслідки стресів, від яких страждають працівники, отриманих на робочому місці та за межами підприємства.

Захистити і зміцнити здоров’я, добробут і продуктивність як всього колективу, так і кожного окремого працівника неможливо без розуміння природи стресу і механізмів його впливу на людей та підприємство, а також без добре спланованої програми, яка пом’якшить його згубні наслідки і, що більш важливо, попередить їх.

Робоче місце одночасно є значним осередком психосоціальних ризиків і ідеальним місцем для їх усунення. Вчасне розпізнання залежності стану працівника від стресу, який він отримав, може зберегти його життя або як мінімум здоров’я.

Стрес – це виклик не лише працівнику, але й усім, хто причетний до колективної праці. Управління стресом має стати основним пріоритетом як для роботодавців, так і для самих працівників.

Усвідомлюючи важливість порушеного питання, тривалу перспективу його вирішення, Організаційний комітет звертається до центральних і місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, керівників і працівників підприємств, установ та організацій із закликом звернути увагу на необхідність проведення конкретних профілактичних заходів, спрямованих на запобігання стресів та їх потенційним наслідкам на робочому місці.

Організаційний комітет звертається до представників засобів масової інформації з проханням забезпечити всебічне висвітлення заходів, що відбуватимуться в Україні в рамках Дня охорони праці.

_____________________________________________

До Міжнародного дня інвалідів

Інформує відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки

Ставлення до людей з обмеженими фізичними можливостями є мірилом цивілізованості кожної держави. Щорічно, починаючи з 1992 року, 3 грудня за рішенням Генеральної асамблеї ООН відзначається Міжнародний день інвалідів. Це ще одне нагадування суспільству про обов'язок перед інвалідами, що потребують захисту та підтримки у наш непростий час. На сьогодні для України проблема захисту інвалідів набуває значення у зв’язку з постійним зростанням їх частки серед населення держави. Причиною цього є природні катаклізми, техногенні катастрофи, забруднення навколишнього середовища, дорожньо – транспортні пригоди, вроджені патології і хронічні захворювання та інше. Серед інвалідів є значна кількість таких, що втратили професійну працездатність внаслідок виробничих травм та професійних захворювань.

Потерпілими на виробництві, у тому числі і тими, які стали інвалідами, в державі опікується Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. На території м. Прилуки, Прилуцького,. Варвинського, Срібнянського і Талалаївського районів їх обслуговує відділення виконавчої дирекції Фонду в м. Прилуки.

Для профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань питання створення безпечних та не шкідливих умов праці були і залишаються одними з найважливіших для всіх роботодавців. У цій роботі суб’єктам господарювання допомагають страховий експерт з охорони праці відділення ВД Фонду в м. Прилуки та працівники в районах, які виконують ці обов’язки. В умовах дії мораторію на проведення перевірок підприємств, вони надають необхідні консультації, нормативні акти з охорони праці, допомагають у створенні системи управління охороною праці, поширюють позитивний досвід роботи, беруть участь у навчанні та перевірці знань з питань охорони праці найманих працівників, семінарах, нарадах, засіданнях «круглих столів», у розслідуванні всіх нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Але якщо стаються нещасні випадки на виробництві, тоді відділення ВД Фонду бере на себе витрати по відновленню здоров’я та відшкодуванню матеріальної шкоди потерпілим. Зараз на обліку у відділенні перебуває 696 осіб, з яких майже 50 відсотків інваліди. Обсяг страхових виплат потерпілим складає близько 7 млн. гривень на рік. На медико-соціальні послуги відшкодовується близько 600 тис. гривень на рік. Відділення ВД Фонду в м. Прилуки забезпечує потерпілим лікування у лікувальних закладах та санаторно-курортне лікування, виплати на постійний сторонній догляд та побутове обслуговування, різні види протезування, надає палиці, милиці, інвалідні візки та автомобілі, частково відшкодовує витрати на бензин. Також відділення проводить медичну та соціальну реабілітацію потерпілих, яка сприяє відновленню їхнього здоров’я та працездатності. З метою сприяння інтеграції осіб з особливими потребами у сучасне суспільство, для самореалізації людей з обмеженими фізичними можливостями, повернення до повноцінного життя відділення ВД Фонду в м. Прилуки залучає їх до участі у змаганнях Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу». В 2015 році команда Чернігівської області зайняла шосте місце та здобула 2 командні кубки з дартсу та бомбаскету. Саме успішний виступ у змаганні з настільного тенісу потерпілої від нещасного випадку на виробництві прилучанки Вікторії Сак і допоміг у здобутті командних очок. Ця спартакіада стала щорічною і проводилась вже втретє. Із змагань потерпілі привозять цінні подарунки, медалі, кубки, грамоти. Але найбільшою нагородою для них стає віра у власні сили, в те що про них не забувають, що ними опікуються.

Люди з інвалідністю не вимагають до себе жалю тому що, давно усвідомили, що це шлях в нікуди. Вони пристосовуються до життя як можуть. Так сталося, адже на їх місці могла би опинитися будь-яка інша людина. І для їх виживання не потрібно щось особливе, лише елементарне - можливість жити серед людей, бути в суспільстві і відчувати себе людьми, як і всім нам. Ми всі рівні перед Богом.

Л.Є. Марусич, начальник відділу страхових виплат,

В.О. Панов, страховий експерт з охорони праці

________________________________________________________

ЗАВЕРШИЛАСЬ ТРЕТЯ ВСЕУКРАЇНСЬКА СПАРТАКІАДА СЕРЕД ІНВАЛІДІВ ПРАЦІ «СИЛА ДУХУ»

Всеукраїнська спартакіада серед інвалідів праці «Сила духу» проводиться з метою підтримки у потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, цілеспрямованості у подоланні особистих фізичних меж, реабілітації засобами фізичної культури і спорту для подальшої адаптації у суспільстві, залучення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадськості до проблем громадян з обмеженими можливостями.

Всеукраїнські фінальні змагання III Всеукраїнської спартакіади проводились з 9 по 11 вересня 2015 року на базі спортивного комплексу «Юність» (м. Ужгород) з 6 видів спорту: армспорту, бомбаскету, гирьового спорту, дартсу, настільного тенісу, шахів. Свої привітання надіслали на адресу учасників та гостей спартакіади керівники держави - Президент України та Голова Верховної Ради України.

У своїй промові директор виконавчої дирекції Фонду Валерій Акопян, голова Організаційного комітету спартакіади подякував усім хто залучився до підготовки та проведення цього спортивного свята.

Команда Чернігівської області зайняла шосте місце та здобула 2 командні кубки з дартсу та бомбаскету.

В період проведення спартакіади та під час церемонії її закриття 11 вересня неможливо було бути байдужими, дивлячись на учасників та переможців змагань, які незважаючи на певні вади здоров'я силою духу боролися за перемогу.

Команду Чернігвської області представили: з армспорту - Віктор Ігнатовський та Віталій Соломенник (Менський район), з гирьового спорту -Олександр Масіч (Менський район) та Дмитро Селюк (Чернігів); з дартсу -Людмила Марукова та Віктор Любенко (Чернігів); з бомбаскету - Анна Товста (Борзна) і Андрій Даньшин (Ніжин); з настільного тенісу - Вікторія Сак (Прилуки) та Юрій Бобень (Городня); з шахів - Борис Тютюнник (Ніжин).

Зірковим був виступ Людмили Марукової у змаганнях з дартсу, яка зайняла 1 місце у положенні стоячи та 3 місце у положенні сидячи.

Анна Товста посіла почесне 2 місце і стала призеркою змагань з бомбаскету.

Старанно боролися і допомогли у здобутті командних очок Вікторія Сак та Віктор Ігнатовський.

У всіх членів команди була жага до перемоги і всі вони були сильні духом.

Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чернігівській області

________________________________________________________

28 квітня – Всесвітній день охорони праці

Девіз 2014 року –

Безпека праці та здоров’я під час використання хімічних речовин на виробництві

ЗВЕРНЕННЯ

Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2014 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні до центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

Відповідно до Указу Президента від 18 серпня 2006 року № 685/2006 «Про День охорони праці» в Україні було підтримано ініціативу Міжнародної організації праці з відзначення 28 квітня Всесвітнього дня охорони праці. Основною метою цього заходу є привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання, громадських організацій до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням, вшанування пам’яті осіб, які загинули на виробництві У 2014 році Всесвітній день охорони праці за рекомендацією Міжнародної організації праці відзначатиметься під девізом – Безпека праці та здоров’я під час використання хімічних речовин на виробництві.

Актуальність відповідної тематики обумовлена тим, що сьогодні хімічні речовини та їх сполуки є одними з основних, як у повсякденному житті людини, так і на виробництві.

Зокрема, атмосфера Землі – повітряна суміш різних газів, є хімічними елементами та перебувають у відносно постійному об’ємному співвідношенні.

Але у результаті виробничої діяльності у повітря надходять різні хімічні речовини та їх сполуки, що призводить до зміни складу повітряної суміші та співвідношення газів.

Слід зазначити, що всі хімічні речовини залежно від дії та ступеня їх впливу на організм людини діляться на класи.

Так, за ступенем впливу на організм людини, шкідливі речовини на території України поділяються на чотири класи небезпеки: надзвичайно небезпечні, високо небезпечні, помірно небезпечні, мало небезпечні.

Одним із найбільш поширених і небезпечних речовин, що використовуються у промисловості та побуті, зокрема у холодильних установках, є аміак.

При малих концентраціях його вплив на організм людини майже не помітний, а при великих – може призвести до інвалідності або смерті.

Постійний ріст виробництва і збільшення використання хімічних речовин породжує реальну загрозу, як для суспільства в цілому, так і для виробничого середовища, яке нерозривно пов’язано із навколишнім.

Тільки у 2013 році в Україні на підприємствах хімічної промисловості травмовано 198 осіб, із них 19 смертельно, чотири нещасні випадки сталися безпосередньо під час використання та застосування хімічних речовин на виробництві. Резонансна аварія, яка сталася на ПАТ «Концерн «Стирол» 6 серпня 2013 у Донецькій області, через розгерметизацією трубопроводу з рідким аміаком під час капітального ремонту у цеху з виробництва аміаку, призвела до загибелі шести працівників та гострого отруєння аміаком 29 працівників.

Існує перевірена та відпрацьована часом практика вжиття заходів та використання засобів захисту працівниками, а саме: заміна у технологічних процесах шкідливих речовин на менш шкідливі; удосконалення технологічних процесів та устаткування, використання засобів індивідуального та колективного захисту; контроль за вмістом шкідливих речовин у повітрі робочої зони; автоматизація виробництва, своєчасне проведення технічного діагностування обладнання, механізмів, устаткування тощо.

Пошук оптимального балансу між використанням хімічних речовин і заходами профілактики і контролю за їх негативним впливом на працівників, повинні стати базовим пріоритетом під час розробки та впровадження національних програм у країні, а мінімізація застосування хімічних речовин на виробництві для роботодавців.

Охорона праці є невід’ємною складовою забезпечення гармонійного розвитку суспільства. Саме тому важливо пам’ятати, що розвиток культури охорони праці у суспільстві – запорука збереження здоров’я працівників.

Саме тому Організаційний комітет звертається до усіх працівників, роботодавців, майбутніх роботодавців та працівників, громадськості про необхідність пам’ятати, що людське життя найвища соціальна цінність, і ніщо не може виправдати смерть людини.

Зважаючи на важливість питань пов’язаних із використання хімічних речовин у виробництві, Організаційний комітет звертається до керівників і працівників, підприємств, установ, організацій всіх форм власності, у першу чергу тих, що у своїй діяльності використовують особливо небезпечні та високо небезпечні хімічні речовини, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, профспілкових організацій, об’єднань роботодавців із закликом акцентувати свою увагу на здоров’ї працівників та зосередити свої зусилля на виконанні вимог Конституції України щодо забезпечення належних, безпечних і здорових умов праці та виконання вимог Закону України «Про охорону праці».

Організаційний комітет звертається до представників засобів масової інформації з проханням забезпечити всебічне висвітлення заходів, що відбуватимуться в Україні у рамках Дня охорони праці.

Організаційний комітет

___________________________________________________

Обережно, зима!

ПАМ’ЯТКА

щодо поводження у зимовий період року

За 9-ть місяців поточного року в Чернігівській області 31 людина отримали травми різного ступеня тяжкості при пересуванні !

З наближенням та настанням зимового періоду збільшується кількість травмування людей під час пересування пішки та в результаті дорожньо-транспортних пригод. Основними причинами настання нещасних випадків є людський фактор і стан дорожнього покриття. Як правило, нещасні випадки в період складних погодних умов трапляються з робітниками внаслідок особистої необережності, недотримання правил поведінки, а також недостатньої організаційної роботи збоку керівників підприємств та контролю за дотриманням працівниками вимог нормативно – правових актів з охорони праці.

Щоб зменшити вірогідність падіння під час пересування пішки в ожеледицю, необхідно додержуватись таких основних правил:

• пересуватися тільки по передбаченим для цього пішохідним доріжкам;

• вдягати зручне взуття на низькому каблуці та неслизькій підошві;

• дивитися під ноги та обходити небезпечні місця, особливо з похилою поверхнею, ходити не поспішаючи;

• при переході по обледенілій поверхні не підіймайте високо ступні ніг, а робіть рухи подібно ковзанню;

• не переносіть, по можливості, в руках тяжкі речі та не тримайте руки в кишенях;

• бути гранично уважним під час переходу проїжджої частини дороги та пересування по східцях;

• не ходити біля самого краю проїжджої частини дороги;

• тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару з метою попередження травмування від падіння з даху снігу, бурульок тощо.

• людям старшого покоління рекомендується пересуватися під час ожеледиці з палицями.

Водію, який знаходиться за кермом транспортного засобу в ожеледицю, необхідно бути обачним, їхати з найменшою швидкістю та пам’ятати, що в ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях транспорту.

В зимовий період роботодавці мають приділяти більше уваги стану проїжджої частини доріг, пішохідних доріжок та східців ганку на території підприємства, посипати їх вчасно сіллю або піском, очищати від снігу та льоду. Життєво важливим є попередження зсуву снігу та падіння бурульок з дахів будівель та споруд. Керівники підприємств і організацій повинні забезпечити спеціальним взуттям ті категорії працівників, яким це необхідно.

В холодну пору року, перебуваючи на відкритому повітрі можливе переохолодження організму людини та обмороження частин тіла.

Працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства – такі є вимоги статті 14 Закону України «Про охорону праці».

Всі травми на виробництві – наслідок порушення вимог нормативно-правових актів, інструкцій з охорони праці та пожежної безпеки, а також, особистої безпеки.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чернігівській області

___________________________________________________

Забезпечуємо реалізацію соціальних ініціатив Президента України

Важливою частиною реформ в Україні є нова соціальна політика, націлена на покращення якості життя та добробуту людей. «Держава через нові соціальні ініціативи підтримає всіх, хто потребує допомоги», - наголосив Президент України Віктор Янукович.

Однією із перших установ, що розпочала реалізацію соціальних ініціатив Президента України, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Невипадково, що одним з основних принципів, закладених в соціальні ініціативи Президента, є адресність допомоги для тих категорій населення, які потребують першочергової підтримки, у тому числі потерпілих на виробництві та членів їх сімей.

Про позитивні зміни у сфері соціального страхування від нещасного випадку на виробництві свідчить ряд проведених перерахунків страхових виплат потерпілим на виробництві та членам їх сімей.

З 1 березня 2012 року відповідно до ст. 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» здійснено перерахування розміру щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого, та щомісячної страхової виплати особам, які мають на це право в разі втрати годувальника.

При цьому, вперше з часу утворення Фонду перерахування проведено на коефіцієнт зростання не реальної, а номінальної заробітної плати. У зв’язку з цим максимальний коефіцієнт зростання щомісячної страхової виплати з 1 березня 2012 року складає 1,176 (17,6%) проти 1,102 (10,2%) у 2011 році. Щомісячна страхова виплата при проведенні перерахунку визначається з відкоригованої на вищезазначені коефіцієнти підвищення страхових виплат середньомісячної заробітної плати потерпілого відповідно до ступеня втрати його професійної працездатності.

30 березня 2012 року правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України розглянуто механізм осучаснення щомісячної страхової виплати особам, яким вона була призначена до 2006 року, та прийнято постанову №15 «Про проведення перерахунку щомісячних страхових виплат потерпілим та членам їх сімей у 2012 році». Згідно цієї постанови відділенням ВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки було проведено перерахунок щомісячних страхових виплат потерпілим та членам їх сімей, які отримують такі виплати станом на 1 березня 2012 року, та яким перерахунок цих виплат здійснювався до 1 березня 2006 року.

Також, згідно постанови правління Фонду № 31 від 21.09.2012 року проведено перерахунок страхових виплат потерпілим та членам їх сімей , які отримують такі виплати станом на 01 вересня 2012 рок, та яким перерахунок здійснювався до 01 березня 2007 року.

Таким чином, в вересні місяці 2012 року 10 потерпілих, що мешкають в Талалаївському районі, отримали підвищені страхові виплати. В результаті середній розмір доплати кожному потерпілому становить 239,14 грн. При цьому, у кожної особи розмір збільшення індивідуальний.

Ще одне суттєве зауваження: відкоригована заробітна плата не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на дату проведення перерахунку. У такому разі розмір щомісячної страхової виплати зменшенню не підлягає.

Сума перерахованого розміру щомісячної страхової виплати та пенсії по інвалідності не може перевищувати відкориговану заробітну плату.

Також, виходячи з реальних можливостей, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України сьогодні працює над поетапним вирішенням проблеми осучаснення страхових виплат та встановленням соціальної справедливості щодо розмірів цих виплат, призначених у різні роки.

Насамкінець хочу зазначити, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і надалі буде робити все, аби покращити соціальний захист та добробут наших громадян.

Герасименко М.О., головний спеціаліст в Талалаївському районі відділення ВД ФСС НВ в м.Прилуки

Назад18 Вересня 2017 16:38
18 Вересня 2017 10:01