Розвиток культури

Відповідно до Закону України «Про культуру», проведення в районі державних, професійних та народних свят, організацію культурного дозвілля населення, відродження та збереження народних традицій, надання бібліотечних послуг, здобуття початкової мистецької освіти, відродження та збереження культурної спадщини забезпечують 17 клубних закладів, в тому числі районний будинок культури, 15 сільських будинків культури, 1 інноваційний заклад клубного типу – Грабівський будинок фольклору, 18 бібліотечних установ, дитяча музична школа та Куликівський краєзнавчий народний музей.Всього в клубних закладах культури задіяні 62 працівники, з них: 43 творчих.

У закладах культури району діє 159 клубних формувань, в тому числі 14 любительських об'єднань та клубів за інтересами, 129 аматорських та 32 дитячих колективи, в яких приймають участь 1255 чоловік. Чотири колективи району мають звання «народний аматорський» це: народний аматорських хор «Льонок» Куликівського РБК (кер. Оксана і Сергій Ліщуки), ансамбль народної пісні «Веселинка» Куликівського РБК (кер. Віктор Снопок), ансамбль народного танцю «Льонок» Куликівського РБК (кер. Віктор Ліповатий) та народний фольклорний колектив «Оберіг» Смолянського СБК (кер. Микола Янушкевич).

Робота закладів культури району в поточному році була спрямована на відродження, популяризацію народних традицій, звичаїв та обрядів, розвиток народної творчості, організацію змістовного дозвілля населення. Згідно з планами роботи клубних закладів району проводяться заходи до державних, календарних та обрядових свят.
 

До позитивних напрацювань галузі слід віднести ряд вдалих культурно-мистецьких проектів, які мають успіх в районі. Так, з 2003 року в районі діє культурно-мистецька акція «Моє рідне село», в рамках якої територіальні громади району проводять вшанування учасників Великої Вітчизняної війни, ветеранів праці, кращих людей села, багатодітних сімей та організовуються виставки майстрів декоративно - ужиткового мистецтва.

 

З 2012 року започатковано щорічне проведення відкритого районного фольклорного фестивалю «Народні скарби Куликівського краю». Відповідно до Положення, фестиваль проводиться як мандрівний, кожного року переміщуючись з одного села до іншого, запалюючи любов до народної пісні та популяризуючи кращі надбання аматорського мистецтва Куликівщини. У 2015 році на належному рівні пройшов ІV Відкритий районний фольклорний фестиваль «Народні скарби Куликівського краю» у с. Виблі Куликівського району. Фестиваль зібрав близько 200 учасників: хорові, фольклорні колективи, ансамблі народної пісні, інструментальні ансамблі, малі форми та окремі виконавці, які презентували шанувальникам народного мистецтва свої творчі доробки.


 

Щорічно проводиться районне свято «Вернісаж талантів «Куликівські обжинки» до Дня Державного Прапора України та незалежності України. У цьому році районне свято порадувало багатьох жителів та гостей району цікавими творчими родзинками, стало ще привабливішим завдяки патріотичній та аграрній складовій. У рамках програми фестивального дня відбулася презентація установ, організацій та підприємств району, працювала виставка народних умільців у містечку майстрів, декілька майстер-класів, дитячий майданчик з атракціонами. Для учасників і гостей свята грав духовий оркестр районного будинку культури, народні аматорські та фольклорні колективи району, кращі солісти районного будинку культури за участі, фольклорного ансамблю «Чачерська гармоніка» з Республіки Білорусь підготували фольклорний концерт. Це свято збирає друзів, гостей, шанувальників народної творчості не тільки з району і області, але й далеко за межами України – з Чечерського району Гомельської області (Республіка Білорусь), Красногорського району Брянської області (Російська Федерація), Пилваського повіту( Естонська Республіка). 

У червні 2015 року на запрошення естонської сторони хореографічний колектив «Родзинки» євроклубу «Євросвіт» Горбівської ЗОШ І-ІІІ ст.. керівник Валентина Дєдкова відвідав Пилваський повіт. Програма перебування передбачала участь у ювілейному святі з нагоди 160-річчя співочих свят в Естонії, знайомство з молодіжними організаціями повіту та участь у концертних програмах. 

З метою формування національної свідомості, сприяння забезпеченню освітньо-культурних потреб населення, збереження культурної спадщини і традицій, розвитку декоративно-ужиткового мистецтва щорічно у лютому-березні в громадах району проходять творчі звіти сіл, які завершуються у кінці березня великим творчим звітом району.


 

Центральним осередком культурного життя є районний будинок культури, де зосереджено основний кадровий, матеріально-технічний та методично-організаційний ресурс. Районний будинок культури сьогодні є методичним центром сільських клубних закладів. На його базі працює творча лабораторія нових дозвілевих проектів і технологій, мета якої - підвищення кваліфікації клубних працівників, проведення інноваційних заходів для різних категорій населення.

У 2015 році були успішно проведені наступні інноваційні програми: вечір-елєгія памяті М. Карнауха «Я измеряю жизнь количеством друзей», творчий вечір Марини Євдокименко «Слова душі, покладені на музику», «Куликівська красуня. Великий фінал», програма краси і гармонії для дівчат середнього шкільного віку «Намистинка-українка», святкова зустріч із нагоди 80-річчя районної газети «Поліська правда», пісенний марафон «Пісні війни: сповиток щастя й болю», зажинки «День поля», свято селища. В цьому ж напрямку працюють і сільські будинки культури Горбівський, Ковчинський та Салтиково-Дівицький. На їх базі проведені такі інноваційні програми: «Свято води», «Турнір вулиць», «Дует шоу», «Доля-на осінь, душа-на весну», «Пісенна дуель двох поколінь», «Свято юшки» та інші.

 

Гордість району це чотири колективи, які носять звання «народний аматорський»: хоровий колектив «Льонок» (керівник Оксана Іі Сергій ліщуки) та ансамбль танцю (керівник Віктор Ліповатий) районного будинку культури, ансамбль народної пісні «Веселинка» районного будинку культури (керівник Віктор Снопок) та фольклорний колектив «Оберіг» Смолянського будинку культури (керівник Микола Янушкевич).

Кращі колективи приймають участь у обласних, Всеукраїнських та Міжнародних заходах. Це фольклорний фестиваль «Мооste moisas” та свято Пилви (Естонська республіка), Міжнародний фестиваль народної творчості «Ми з тобою, сябри» (м.Чечерськ, Гомельської області), обласний фольклорний конкурс імені Василя Полєвика, Міжнародний фольклорний фестиваль національних культур «Поліське коло» (м.Чернігів) та інші музичні фестивалі і конкурси.


Солісти та учасники естрадного гуртка районного будинку культури брали участь у VI відкритому молодіжному пісенному фестивалі «Солов’їна родина» м. Городня (Вікторія Олійник – ІІ місце, Олена Близнюк – ІІІ місце) та у Х обласному молодіжному фестивалі – конкурсі виконавців народної та естрадної пісні «Твої таланти Деснянський краю» (Юля Масльонка та Єлизавета Остроух – І місце, Вікторія Клименко, Анатолій Хлистун, Ангелина Скидановська, Ірина Масльонка, Віталіна Лубенська, Олександра Вялько – ІІ місце, Анна Годун, Євгенія Шимко, Христина Туш – ІІІ місце ). Народний аматорський ансамбль народної пісні «Веселинка» районного будинку культури , народний фольклорний колектив «Оберіг» Смолянського будинку культури та ансамбль народної пісні «Калинове намисто» Кладьківського будинку культри брали участь у Х Міжнародному фольклорному фестивалі національних культур «Поліське коло». На запрошення відділу культури і туризму Ніжинської міської ради у жовтні 2015 року три колективи району взяли участь у Покровському ярмарку у м. Ніжин.

 

Працівники культури активно працюють у напрямку утвердження державності та патріотичного виховання населення району. За участі працівників культури у районі проходять заходи з нагоди державних свят і пам'ятних дат: година пам’яті Героям Небесної Сотні «На майдані долі воскресала воля», урочисті збори до Дня Соборності України «До серця Україну прихиліть, заради України не мовчіть», благодійний концерт «Великдень світлий на сопілці гра – в небайдужих душах передзвін добра!»,свято до Дня захисту дітей «Нехай же сміх дитячий над Україною луна», святкова програма до Дня Конституції України та Дня молоді «Молодої країни закони береже, як взірець, її юнь», районне свято з нагоди Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України «Куликівські обжинки 2015», святковий концерт до Дня захисника України «Мужнім та відважним», мітинги до Дня Перемоги та річниці визволення Чернігівщини і України від фашистських загарбників, Дня пам'яті жертв Голодомору та інші заходи.
 

Комунальний заклад «Куликівська централізована бібліотечна система»

З історії закладу:

• У 1898 році у Куликівці відкрито бібліотеку-читальню з комплектом книг на 100 рублів.

• У 1923 році відкрита районна бібліотека у пристосованому приміщенні з абонементом і читальним залом.

• У 1975 році Куликівський район перший в області здійснює централізацію бібліотечної мережі.

• З 2010 року - комунальний заклад «Куликівська централізована бібліотечна система»

Бібліотечне обслуговування населення району здійснює комунальний заклад «Куликівська централізована бібліотечна система» На базі Куликівської ЦБС створено та працює 3 опорних бібліотеки-філії (Жуківка, Виблі, Горбове), 9 клубів за інтересами.

Пріоритетними напрямками діяльності бібліотек є: системна робота щодо проведення масових заходів для дітей та дорослих, забезпечення інформаційно-бібліографічного обслуговування мешканців району з використанням комп’ютерної техніки; створення електронної системи бібліотечних фондів; відродження та розвиток національних традицій, української культури через влаштування виставок майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, вивчення та використання міжнародного досвіду.

Визначною подією 2015 року стало відкриття відремонтованого приміщення центральної районної бібліотеки, що дозволило суттєво збільшити кількість користувачів та якість проведення масових заходів.

Активно діє при бібліотеці й літературно-мистецька світлиця «Стежина», яка у 2015 році розширила коло творчих членів і налічує вже понад 20 осіб. Щомісяця проводяться засідання літературно-мистецької світлиці, де поети району демонструють нові твори.

Готується до видання третя збірка світлиці «Третій крок». Друга історико-краєзнавча книга Л. Богданової «На святій землі козацькій» здобула ІІІ місце у конкурсі «Краща книга року -2014», фінал якого відбувся в травні 2015 року.

У жовтні 2015 року відбулась презентація автобіографічна книга місцевого автора Григорія Васильовича Дитюка «Жизнь моя! Иль ты приснилась мне?..», яка тісно переплітається з історією рідного села.

Центральна районна бібліотека спільно з архівним відділом Куликівської райдержадміністрації підготували виставку книжок, архівних документів, тематичних тек, періодичних видань на тему: «Україна в полум’ї війни», присвячену 70-ій річниці Перемоги над нацизмом у Європі і 70-ій річниці завершення Другої світової війни. Відвідувачі виставки мали змогу переглянути спогади про війну в архівних документах, матеріали про Чернігівщину в роки нацистської окупації, збірку тек щодо подій тих днів очима наших земляків.

Бібліотечні заклади району приймають участь у районних заходах. 

Куликівська дитяча музична школа

Заснована в 1967 році. За цей період початкову мистецьку освіту отримали понад 400 випускників. В школі працюють класи фортепіано, баяна, акордеона, балалайки, гітари, духових інструментів, хорового та сольного співу, хореографії. Працюють творчі колективи: оркестр народних інструментів, вокальний ансамбль старших класів, хор молодших класів та ансамбль духових інструментів.

Учні та викладачі школи – активні учасники багатьох районних культурно-мистецьких заходів. Впродовж десяти останніх років вихованці Куликівської ДМШ постійно стають лауреатами обласних конкурсів виконавців на музичних інструментах серед учнів шкіл естетичного виховання, Всеукраїнських конкурсів. Оркестр народних інструментів, хоровий колектив – неодноразові призери обласних конкурсів.

 

Куликівщина туристична


Куликівський краєзнавчий народний музей розміщений у приміщенні Куликівської ЗОШ І –ІІІ ст. Експозиція складається з 2 оглядових зал загальною площею 110 кв. м, в яких представлено історію краю з найдавніших часів до сьогодення, флору та фауну Куликівського району, інтер’єр сільської хати кінця 19 – початку 20 століття. Загальна кількість експонатів, що представлені у музеї, становить 3414, з них оригінальних 1954. Протягом 2015 року надійшло 24 експонати,з них - 20 оригінальних. Число відвідувачів близько 2500 осіб на рік. Музей організовує тематичні екскурсії, виїзні виставки з нагоди державних свят та пам'ятних дат. У 2015 році виготовлено пересувну експозицію, присвячену героям «Небесної сотні» та учасникам військового конфлікту на Сході України. Проводиться робота над створенням експозицій «Наш край в епоху Давньої Русі». Триває інвентаризація фондів музею та оцифрування документів.

 

 

 

В історико-краєзнавчому зразковому музеї с.Ковчин. зібрані цікаві матеріали про відомого українського педагога і методиста , уродженку села, Лідію Платонівну Деполович, автора довоєнного Букваря, який видавався 19 років поспіль.

У районі є всі складові для розвитку сільського зеленого туризму: історичне підґрунтя, вдале географічне розміщення, мальовничий природний ландшафт, народні традиції та звичаї.

До цікавих туристичних обєктів району слід віднести Вересоцький жіночий монастир Преподобного Лаврентія (УПЦ). На території монастиря постійно проживають 20 осіб, громадянок України. Основні види діяльності мешканок монастиря – духовна та господарська. Монастир має власне підсобне господарство, землю, корів, коней. Вирощена сільгосппродукція використовується для власного споживання. Богослужіння відправляються в пристосованій для цього кімнаті. В даний час на території монастиря ведеться будівництво храму.


 

Основним туристичним об’єктом району є річка Десна з її численними притоками та старицями. Близьке розташування до обласного центру та древнього Ніжина, наявність залізничного сполучення з основними регіонами України, а також відсутність на території промислових підприємств, які б завдавали шкоду навколишньому середовищу – роблять район привабливим, дають перспективу створення сільських садиб зеленого туризму в придеснянських селах.

У районі існує низка цікавих об’єктів для любителів релігійного туризму. Так, у селі Вересоч діє жіночий монастир Преподобного Лаврентія, де створенні умови для перебування та проживання паломників;у Куликівці розташована найдавніша церковна споруда району – Архістратиго-Михайлівський храм, побудований в кінці XVIII ст., Троїцька та Миколаївська церкви в с. Виблі та с. Салтиковій Дівиці.

У районі діє цільова програма «Розвиток туризму у Куликівському районі на 2014-2016 роки». Приділяється достатня увага випуску рекламно-інформаційної продукції. Для задоволення потреб відвідувачів та туристів розроблено пішохідні, автомобільні та водні туристичні маршрути, що включають найкрасивіші куточки природи в районі. Розроблено маршрут по річці Десні від с.Велике Устя Менського району до с.Ковчин Куликівського району, туристично-краєзнавчий маршрут «По краю Куликовому» та туристичний маршрут для любителів релігійного туризму «Духовні святині Куликівщини».

Пріоритетним видом туризму в районі є сільський зелений туризм, розвиток якого дасть змогу покращити соціально-економічну ситуацію у районі. Найбільш привабливим виглядає проект об’єкту зеленого туризму в с.Ковчин, де передбачено будівництво дитячого стадіону, гральних майданчиків, автостостоянки тощо.У січні ц.р. в смт Куликівка відкрито садибу сільського зеленого туризму «Червона калина».Будується ряд об’єктів для проживання та відпочинку в селах Авдіївка та Салтикова Дівиця.

Дуже привабливо виглядає Десна в Салтиковій Дівиці. Тут працює позаміський дитячий заклад оздоровлення та відпочинку “Деснянка”.В селі Кладьківка знаходиться досить впорядкована і доглянута база відпочинку “Металіст” Ніжинського мехалічного заводу – до послуг відпочиваючих 46 будиночків, харчоблок, кафе “Титанік” у вигляді корабля. Найбільша база на березі Десни в Кладьківці - “Десна” Ніжинського заводу ВАТ “Сільмаш”. Тут чудові дитячий, ігровий , спортивний майданчики, є досить зручні будиночки, особливо триповерховий, простора їдальня на 150 відпочиваючих, пляж.


 

Села району, що розміщені на березі річки Десна ( Авдіївка, Ковчин, С-Дівиця, Хибалівка та Кладьківка ) мають привабливі зони відпочинку та можливості розвитку зеленого та водного туризму.